VHF Contest 2022

Myšlenka absolvovat letošní VHF contest opět z Klínovce vznikla hned po loňském ročníku, kdy nám příroda připravila neopakovatelný zážitek a vlastně nám neumožnila poznat, jak to z tohoto bájného kopce funguje tehdy, když to funguje „tak nějak normálně“.

Přípravné práce se s různou intenzitou rozběhly již někdy během zimy a jara. Šlo zejména o výrobu některých nových stožárů, antén, slučovačů a jiných udělátek. Ne vše šlo podle představ, takže poslední fáze v srpnu byla poněkud hektická. Vše se však nakonec podařilo dokončit a tak bylo možné vlastní akci zahájit výjezdem prvních vozidel ve čtvrtek, kdy se na Klínovci postupně objevili Tomáš OK1IC, Zdeněk OK1DSZ a Vašek OK6RA a s nimi také několik desítek metrů stožárových trubek, více než půl kilometru všelijakých koaxiálních a jiných kabelů, 11ks různých antén a mnoho dalších nezbytností. Obratem byly zahájeny budovatelské práce týkající se stožárů a antén. Během pátku se dále dostavili Honza OK1VOX a s ním další trubky a antény, na výpomoc Dan OK1HRA a nakonec i Michal OK1M spolu s mládežníky. Všichni přiložili ruku k dílu a tak se stalo, že v pátek večer bylo možno prohlásit naši anténní farmu za dokončenou.

V sobotu po ránu proběhlo zapojení pracoviště v karavanu. Poněkud překvapivě se celý kombajn podařilo bez větších zádrhelů uvést do chodu a tak ještě před obědem došlo na zkušební spojení. Hned první bylo s F8KGU na vzdálenost 777km, následuje několik podobných dalších, takže vše vypadá slibně. Jediná stinná stránka je obludný širokopásmový šum, které přichází na kteroukoliv anténu odněkud ze směru asi 330st. Naštěstí po otočení antény jinam mizí. A potom také nefunkční AirScout. Poté, co se ujistíme, že závada není na našem přijímači, necháváme tedy AirScout vypnutý. Zbylých pár hodin někteří členové teamu věnují testování a porovnávání antén, jiní spíše relaxují či navštěvují různá zařízení v okolí.

Úderem 14 UTC začíná téměř nekonečný pileup, volají stanice ze všech směrů. První hodina přináší 110 spojení a bodový zisk cca 29k. Dalších několik hodin počty spojení klesají, ale bodový zisk se stále drží vysoko. Postupně začínají volat vzdálené stanice, například YT5W (893 km), IA5/IW2MXY (869 km), TK0C (869 km), F1MKG (892 km), několik G a řada dalších. O půlnoci máme 647 spojení. Rate klesá, postupně podle bandmapy „sestřelujeme“ všechny OK big guns. Je to dobré, na všechny máme náskok. Zkoušíme CW, ale volá jen pár stanic, za zmínku stojí snad jen G0LBK (933 km) a E7GZ (866 km). Po přechodu na SSB nad ránem volají s pěkným signálem F6ETI/P (JN15EQ, 944 km) a stávají se naším finálním ODX. Během závodu občas kontrolujeme stav AirScoutu. Asi dvě hodiny před koncem zjišťujeme, že feed OpenSky ožil. Takže v poslední části závodu využíváme i letadla, což přináší například pěkná spojení s F6KRK a zejména G1PPA/P (940 km). Až po závodě zjišťuji, že Steve má jen 100W a 8el. Vydolovat z rušení předávaný kód trvalo několik minut. Naštěstí letadlo letělo téměř přesně po spojnici mezi námi, takže okno bylo dostatečně dlouhé. Asi půl hodiny před koncem překračujeme hranici 1000 spojení, počítadlo se nakonec zastavuje na čísle 1012.

Ihned po skončení závodu zahajujeme demontáž veškerého vybavení. Pomáhá opět Dan OK1HRA s Martinou a Petr OK1CLU. Vše jde překvapivě rychle, takže již v 19 hod jsme připraveni nastoupit do strojů a vyrazit na cestu k domovům.

Poděkování patří zejména:

  • kolektivu OK1KAD a hlavně Petrovi OK1CLU za to, že nám uvolnili pro tento závod jejich kótu a současně umožnili využít jejich zázemí i část vybavení
  • vedení skiareálu Klínovec
  • Michalovi a Ondrovi za expresní a bezchybnou výrobu LNA boxů
  • Hartmutovi DG7YBN za optimalizaci jedné z jeho antén podle našich požadavků

Statistiky:

Visits:10907 Total: 20817